Kist Operasyonu

Ağız ve diş sağlığı, diş hastalıklarının ihmali ile başlar. Erken tedavi edilemezse çok ciddi hastalıklara yolaçar. Diş kistleri oldukça önemli diş sorunlarındandır ve hemen tedavi edilmeleri gerekir.

Çenenin daha büyük kısmını kapsayan kistlerde çoklukla bir başka yöntem uygulanır. Mukoza periyostla birlikte, tüm kist alam açığa çıkacak biçimde, açılarak kaldırılır. Çoğu kez kist içinde sıvı bulunduğundan, kist boşluğu özenle yıkanarak temizlenir. Sonra kaldırılan parça kist boşluğu içine yatırılır ve antiseptik bir tampon yardımıyla içinde tespit edilir. Bu boşluğa yatırılan diş eti durağanlaşır durağanlaşmaz tampon çıkarılır.

Diş Kisti Ameliyatı (Apikal Rezeksiyon)

Diş Kisti Ameliyatı, diş kistleri olarak gelişim süreci içinde dokuların içine yerleşen hücre artıklarından kaynaklandığı gibi, diş kökü kanalında gelişen enfeksiyona bağlı olarak da gelişebilirler. Ayrıca sağlıksız olan dişler çekilse bile parçalar halinde geldiği için, bazen diş kökleri çene kemiğinde veya damakta kalabilir. Bu enfeksiyonlu diş köklerinin diş kistlerine neden olma ihtimali çok yüksektir.

Diş kistleri tedavi edilmezse, çok büyük sorunlara neden olan bir durumdur. Kistin varlığının belirlenmesinden itibaren en kısa zaman zarfında ameliyat edilmesi gerekmektedir. Çünkü zamanla genişleyeceği için, hem ameliyat daha zor olur, hemde ameliyattan sonra iyileşme ve gerekli tedavilerin yapılması zaman alabilir. Diş kistlerinin kesin tedavisi sadece cerrahi operasyon ile mümkündür.

Herhangi bir ilaç veya başka bir yan tedavi yöntemi yoktur. Diş kisti ameliyatları, kistin dişe verdiği zarara göre farklılıklar gösterir. Kist dişlere zarar vermeden fark edildiyse, diş kaybetmezsiniz, fakat diş kökleri geri dönüşü olmayacak şekilde zarar gördüyse, diş veya dişlerin çekilerek kistin tabiri caizse kazınması gereklidir.

Diş kisti aşağıdakileri yapabilir:

  • Kist yer kaplayacağı için çenedeki normal dokuların yerlerini değiştirip kaydırarak kemik kaybına neden olabilir.
  • Diş kisti, yakınındaki bir dişi içine çekebilir veya normal hizasından dışarı itebilir.
  • Diş kisti bazen çene kemiğinde büyümeye neden olabilir. Süreçte ağrı yaşanmadığı için birçok hasta durumu fark edemez.
  • Sinirlere baskı yaparak yüzde hissizliğe neden olabilir.

Öncelikle diş kisti ameliyatı için gerekli bütün radyolojik testler yapılır. Ardından hastaya dişlerinde varsa yaşayacağı kayıplar hakkında bilgi verilir. Diş kisti ameliyatı tıpkı diş çekimi yapılırken olduğu gibi lokal anestezi uygulayarak yapılır. Eğer kist büyük ise, genel anestezi uygulanır. Ameliyat esnasında dişler kurtarılacak durumda değil ise, dişler çekilir ve kistli bölge çıkartılır. Kist dişlere zarar vermediyse, damaktan kesik atılarak kiste ulaşılır. Önce kistin içinde bulunan sıvı boşaltılır. Daha sonra ise, kist çıkartılır. Kistin çıkarıldığı bölge, temizlenir ve kistin çıkartılmasından dolayı oluşan boşluk estetik açıdan rahatsız edecek büyüklükte ise, kemik tozu gibi maddelerle doldurulur ve dikiş atılır. Kist küçük ise, oluşan boşluk zaman içerisinde kendiliğinden dolacaktır.
Diş ameliyatından sonra, hastanın iyileşme süresi diş çektirmiş birinin süresi kadardır. Yani hastanın başka bir sağlık sorunu yoksa, birkaç gün içinde eski yaşantısına dönebilir. Sadece bir kaç gün sıvı gıdalar ile beslenmek zorunda kalacaktır. Herhangi bir ağrı olması söz konusu değildir. Diş kisti ameliyatından sonra 3 ayda bir film çektirerek, yeniden kist oluşup oluşmadığı kontrol edilmelidir. Özellikle başarılı geçmeyen operasyonlar diş kistinin tekrar etmesine neden olmaktadır.

Birçok farklı diş kisti çeşidinden en yaygın olan beş tanesi şunlardır:

Periapikal Kistler
Bu tip kistlere diş kökü ucunda rastlanır ve genellikle o dişte meydana gelmiş bir enfeksiyonun sonucudur. Enfeksiyonlu bir diş umursanılmazsa ya da sadece antibiyotiklerle tedavi edilirse, diş kisti üretme potansiyeli taşır. Tedavi edilmeyen periapikal kist, diş kökü çevresinde daha fazla kemik kaybına yol açar. Enfeksiyonlu diş kanal tedavisi görmeli veya çekilmeli.

Dentijeröz (Diş Taşıyan) Kistler
Bu kist yirmi yaş dişleri gibi henüz çıkmamış dişlerin çevresinde oluşur. Bölgesinde kemik kaybına neden olur. Yirmilik dişlerin çevresindeki kistler o dişlerle birlikte alınmalıdır.

Lateral (Yan) Periodontal Kistler
Bu gelişimsel bir kisttir, ağrıya sebep olmaz. Diş doktoru tarafından X – ray cihazları kullanılarak fark edilir. Kemik kaybına neden olur. Genellikle dişçi koltuğunda yapılan operasyonla alınır.

Artık Kist
Çekilen bir diş sonrası arta kalan periapikal kisttir. Dişçi koltuğunda operasyonla alınır.

Döküntü Kist
Bu kist çoğunlukla çocukları etkiler. Düşen bir dişte oluşur, dişle birlikte düşmeye çalışır ancak başaramaz, diş etinde kalır. Genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Aynı diş gibi kendi kendine düşecektir.

TOP